
Projekt ogrodu Wrocław 150 mkw
Ogród przy mieszkaniu w budynku wielorodzinnym z wąskimi a długimi przestrzeniami. Głównym celem podczas projektowania było stworzenie przytulnej i kameralnej przestrzeni, w której właściciele będą mogli odpocząć lub spędzić miło czas ze znajomymi.








Podział ogrodu na strefy funkcjonalno-przestrzenne:
Ogród pełni głównie funkcję wypoczynkowe, dlatego największą jego część stanowi taras. Znajduje się na nim zestaw wypoczynkowy oraz grill elektryczny. Zadaszenie tarasu zaplanowałam w formie rolety rzymskiej by była możliwość odkrycia tarasu w pochmurne dni, dzięki temu do mieszkania będzie docierało więcej słońca. Taras osłonięty jest ogrodzeniem panelowym.
W drugiej części ogrodu zaplanowałam dodatkowy niewielki taras z dwoma fotelami i stolikiem kawowym, dzięki temu wyjście z sypialni wyposażone jest w dodatkową strefę relaksu. Wzdłuż ogrodu zaprojektowałam żywopłot, który będzie zasłaniał widok z sąsiednich mieszkań. Na końcu ogrodu przewidziałam również strefę gospodarczą z drewnianym domkiem wykonanym na wymiar z drewna sosnowego.
Zaprojektowane materiały: Na główny taras wybrałam deski kompozytowe w kolorze jasnego brązu. Konstrukcja zadaszenia zaprojektowana została z drewna konstrukcyjnego bsh, pomalowanego na kolor antracytowy, tak by pasowała do elewacji. Zaproponowana farba to Tikkurila Valtti Opaque.
Zaprojektowane rośliny: Gatunki roślin zostały dobrane do warunków glebowych oraz nasłonecznienia. Drugim warunkiem było to żeby przez cały rok ogród stanowił ozdobę dlatego część zastosowanych gatunków jest zimozielona. Kwitnące byliny stanowią akcent kolorystyczny, a krzewy zimozielone tworzą szkielet ogrodu.
1. Ligustrum vulgare 'Atrovirens'Ligustr pospolity 'Atrovirens'
2. Amelanchier lamarckiiŚwidośliwa Lamarcka
3. Molinia carulea 'Heidezwerg' Trzęślica modra 'Heidezwerg'
4. Hedera helixBluszcz pospolity
5. Hydrangea 'Sundae fraise'Hortnecja bukietowa 'Sundae fraise'
6. Festuca glaucaKostrzewa sina
7. Verbena bonariensis 'Lollipop'Werbena patagońska 'Lollipop'
8. Pinus mugoSosna górska
9. Prunus serrulata 'Kanzan'Wiśnia piłkowana 'Kanzan'
10. Stipa 'Pony Tails' Ostnica cieniutka 'Pony Tails'
11. Prunus laurocerasus 'Caucasica'Laurowiśnia wschodnia
12. Carex morrowii ‘ICE DANCE’ Turzyca Morrowa ‘ICE DANCE’
Rozwiązania techniczne: W ogrodzie zaprojektowano instalację automatycznego systemu nawadniania. Do podlewania trawnika zaproponowano zraszacze firmy Hunter z dyszą rotacyjną MPRotator. Do podlewania nasadzeń zaprojektowano linię kroplującą RaiBird XFD z wydatkiem 2,3l/h oraz emiterami co 33cm. System obsługiwany jest za pomocą sterownika firmy Rain Bird np. model ESP-RZXe w którym jedna sekcja została przewidziana do podlewania trawnika, a druga do podlewania rabat.
Oświetlenie ogrodu wprowadza klimat i przytulną atmosferę podczas wieczornych spotkań. Zaproponowałam lampy firmy SLV model ROTOBALL 40. Dla podkreślenia roślinności użyłam w projekcie reflektorów wbijanych w ziemię również formy SLV model NAUTILUS SPIKE. Znajdujący się w górnej części ogrodu schowek oświetlany jest za pomocą reflektora ściennego firmy SLV model, PONTA. Na konstrukcji zadaszenia zaprojektowałam girlandę świetlną FESTOON LIGHTS o długości 9m firmy Nowodvorski. Schody na skarpie podświetlone będą lampą stalową wpuszczaną w grunt ORBU SQ 10 firmy Spotline.
Zadaszenie tarasu zaprojektowałam w formie rolety rzymskiej, która umożliwia całkowite otwarcie lub zamknięcie powierzchnie dachu. W zależności od potrzeb jeśli chcemy by promienie słońca docierały do strefy wypoczynkowej czy też nie możemy nią manewrować za pomocą sznurka.